Zijn online veilingen de toekomst van kunstverkoop?

Maart 24, 2024

Op donderdag 17 december heeft Christie's veilinghuis in Parijs een volledig online veiling afgerond. Het is voor het eerst dat Christie's Parijs een online veiling organiseert. De trend groeit en kan een revolutie teweegbrengen in de industrie. Veel veilingen zijn nu alleen online beschikbaar.

Christie was er al vroeg bij en begon in 2011 voor het eerst alleen online veilingen, omdat het een manier was om meer kopers te bereiken. Het huis heeft 50 miljoen dollar geïnvesteerd in de ontwikkeling van zijn online platforms voor biedingen. Online-only is gegroeid van twee veilingen in 2011 naar meer dan 75 dit jaar. Volgens een woordvoerder van Christie groeit de verkoop niet alleen door het aantal verkopen, maar ook door het aantal partijen in elke verkoop. "Online stelt ons in staat om echt wereldwijd te zijn in het bereiken van onze klanten en nieuwe doelgroepen", zei ze. Christie is nu van plan volgend jaar het aantal online veilingen te vergroten.

Christie's belangrijkste rivaal, Sotheby's, volgde dit voorbeeld en begon in april 2015 live online bieden aan te bieden op een eBay-kanaal. Het online bieden bij Sotheby's steeg in de eerste helft van 2015 met 55 procent. In oktober begon het veilinghuis met het aanbieden van alleen online veilingen op de start-up van Artsy's website en iPhone-apps.

Ondanks de hausse in online veilingen zijn de dagen van traditioneel bieden nog niet voorbij. Wanneer een kunstwerk binnenkomt bij Christie, wordt er besloten waar het moet worden neergezet: live veiling, alleen online of particuliere zending, afhankelijk van welk platform waarschijnlijk het beste werkt voor een bepaald stuk. De tijdlijn van een afzender heeft ook invloed op die beslissing. Zoals een woordvoerder van Christie uitlegde: 'We maken een kalender voor alle kanalen die onze klanten zullen bieden waarnaar ze op zoek zijn wanneer ze ernaar op zoek zijn. Online blijft een belangrijk kanaal voor veilingverkopen, evenals live veilingen en particuliere verkopen.

LOT 1 WADE GUYTON (B. 1972) X Poster (Untitled, 2007, Epson UltraChrome inkjet op linnen, 84 x 69 inch, WG1999) gesigneerd en genummerd 'Wade Guyton' (op een etiket op de mouw) handgevouwen digitale print met archiverende UV-uithardende inkten 213,3 x 175,2 cm. (84 x 69 in.) Uitgevoerd in 2015, dit werk is van een oplage van 100, uitgegeven door Printed Matter, Inc., New York, en zit in de originele kartonnen hoes. Schatting: $ 12.000-18.000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015 Afgebeelde top is LOT 8 WALASSE TING (1920-2010) Plotseling Spring Again gesigneerd, getiteld, gedateerd en gelokaliseerd 'Plotseling Spring Again' Ting 12-8-1988 'Amsterdam' (aan de achterkant) acryl en krijt op canvas 70 x 100 cm. (27 ½ x 39 3/8 inch) Geschilderd in 1988. Schatting: $ 35.000-52.000 © CHRISTIE'S IMAGES LIMITED 2015