‘The Little Prince’ Aquarel verkocht op een veiling

April 22, 2024

Er is waarschijnlijk geen boek dat de jeugd beter weergeeft dan De kleine Prins, en veel van het succes is te danken aan het feit dat het de kindertijd definieertkinderen zelf kan begrijpen - met fantasie en lichtheid van verbeeldingskracht. Een bewijs hiervan is te zien in een recente verkoop op dinsdag, waar een originele aquarel uit het boek werd verkocht voor $ 148.000. De verkoop werd georganiseerd door veilinghuis Artcurial. Natuurlijk is het boek wereldwijd 145 miljoen exemplaren verkocht en in 270 talen vertaald, dus dit is waarschijnlijk een betwistbaar punt. Het heeft zelfs een filmaanpassing en is favoriet bij luxe merken zoals de Zwitserse horlogemaker IWC.

Het bedrieglijk eenvoudige verhaal van De kleine Prins is bekend. Een piloot (gebaseerd op de echte ervaringen van auteur Antoine Saint-Exupery) crasht in een woestijn en ontmoet een kleine jongen die beweert een prins te zijn die uit een andere wereld komt - echt een asteroïde. De rest van het verhaal is een verkenning van verschillende planetoïde-achtige planeten en de vele verschillende levendige inwoners die het universum van de prins delen. Toch komt veel van de schoonheid voort uit de ongelooflijke diepte die in de tekst is verborgen. Saint-Exupery putte uit de rijke traditie van Franse satirische schrijvers, zoals Voltaire, om een ​​kritiek op de menselijke dwaasheid en een allegorie over het verlies van onschuld in het verhaal te weven. Het resulterende boek heeft een subtiel moreel centrum op de loer temidden van de wilde fantasievluchten. Het is een boek waar mensen hun hele leven lang naar terug kunnen keren.

De verkochte aquarel toont de prins in de woestijn, staande op een duin met zijn sjaal en haren die in de wind waaien. Het manuscript en de tekeningen werden oorspronkelijk gekocht door de Pierpont Morgan Library in New York, maar de aquarellen werden door de vrouw van Saint-Exupery naar Frankrijk teruggebracht voordat ze 30 jaar geleden op een openbare verkoop werden verkocht. Zes kopers vochten het uit tijdens de recente Artcurial-verkoop, waardoor het de catalogusprijs meer dan verdubbelde.

Hoewel we hier blij mee zijn, is het een beetje een paradox. Je kunt je afvragen of we hier te gehecht zijn aan materiële waarden. Het originele verhaal ging tenslotte over het benaderen van het leven en het ten volle leven - iets waar Saint-Exupery, als piloot, voortdurend in al zijn boeken mee te maken had vanwege de dreigende dreiging van de magere hein. De auteur bekritiseerde zelfs expliciet mensen omdat ze waarde hecht aan objecten op prijs in plaats van op hun eigen begrip van die objecten.

Toch zorgt de voelbare nostalgie die het verhaal genereert voor dit viscerale effect. Uiteindelijk hebben we alleen nog de woorden van Saint-Exupery om naar toe te gaan: "Niets kan de schat aan gemeenschappelijke herinneringen, aan samen doorstaan ​​beproevingen, ruzies en verzoeningen en genereuze emoties evenaren".