Het haar van Napoleon wordt op een veiling verkocht voor $ 13.000

Maart 28, 2024

Een haarlok van het hoofd van de voormalige Franse keizer Napoleon Bonaparte, kort na zijn dood, is op een veiling in Nieuw-Zeeland voor US $ 13.000 verkocht.

Het slot is gekocht door een naamloze verzamelaar in Londen, aldus Hamish Coney, directeur van veilingmeesters Art + Object.

Het haar, in een strakke cirkel, werd de ochtend na de dood van Napoleon op het Atlantische eiland Sint-Helena in 1821 geknipt.

Bieders uit Nieuw-Zeeland, Litouwen, Londen, Hong Kong, de Verenigde Staten en Frankrijk streden om het haar en ongeveer 40 andere items met betrekking tot Napoleon, die op de veiling in Auckland voor in totaal bijna 100.000 dollar werden verkocht.

De collectie werd verkocht door de afstammelingen van Denzil Ibbetson, een Britse militaire officier en kunstenaar die diende op Sint-Helena, waar Napoleon van 1815 tot zijn dood in 1821 op 51-jarige leeftijd door de Britten werd vastgehouden.

Het dagboek van Ibbetson, dat voor 6.600 dollar werd verkocht, beschreef gesprekken met Napoleon, die ondanks zijn nederlaag in de Slag bij Waterloo in 1815 nog steeds de ambities koesterde om Groot-Brittannië binnen te vallen.

"Het ding dat me verraste was dat het dagboek veel minder ging dan ik dacht, maar de haarlok ging veel meer dan ik dacht", vertelde Coney aan de krant Dominion Post.

De collectie, die jarenlang in een koffer was opgeborgen, bevatte ongeveer 25 aquarel- of penafbeeldingen van Ibbetson van Napoleon en scènes uit Sint-Helena.

Een litho en aquarelafbeelding van Napoleon op zijn sterfbed behaalde het hoogste bod in de veiling van 14.600 dollar.

De collectie werd in 1864 door de zoon van Ibbetson naar Nieuw-Zeeland gebracht en was tot de veiling in de familie bewaard.

Bron: AFP