Horloges om naar te kijken: Antiquorum Monaco vintage horlogeveiling in juli 2019

April 14, 2024

Een "moderne" Pepsi bezel Ref. 1675 GMT-Master die de Grail 6542 GMT Master volgde met bakelieten bezel

Over iets meer dan vijf dagen gaat Antiquorum's horlogeveiling voor het eerst naar Monaco op 16 juli 2019. De veiling van moderne en vintage uurwerken van het veilinghuis is een van de meest verwachte veilingen van het jaar voor horlogeliefhebbers.

Met previews die plaatsvinden op zondag 14 juli in Hôtel de Paris, bevat de Antiquorum Monaco-horlogeveiling hoogtepunten zoals een verbazingwekkend oud, zeer wenselijk (tenminste voor vintage Rolex-liefhebbers) - Rolex Ref. 6542 GMT-Master met vergulde bakelieten bezel (niet minder Pepsi) en andere “moderne” bezel Pepsi Ref. 1675 GMT-Masters.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco Chronograaf met onberispelijke herkomst

Zoals veel vintage Rolex-fans weten, zal een referentie met een kortstondige productierun waarschijnlijk zeer gewild worden. Een Rolex GMT-Master met een vergulde bakelieten bezel is zo'n referentie. Hoewel de GMT-Master altijd al meer dan zes decennia is geproduceerd tijdens zijn continue productie, is de Ref. 6542 was de allereerste en markeerde een mijlpaal in de geschiedenis van Rolex, waardoor het een heilige graal is voor veel verzamelaars.

De Ref. 6542 GMT-Master had een productierun van zes jaar

Pepsi Rolex GMT-Master met intacte bakelieten ring

De Ref. 6542 GMT-Master genoot zes jaar van productie voordat Rolex een 1959-update voor de GMT-Master-collectie introduceerde met de Ref. 1675. Visueel gezien is de vintage Rolex Ref. 6542 onderscheidt zich van de nieuwere Ref. 1675 met zijn gebrek aan kroonkappen en kleinere kastmaat.

Aangezien Rolex de reputatie geniet van een fabrikant van professionele horloges, is een van de belangrijkste aantrekkingskracht van de Ref. 6542 is toevallig - het plexiglas bakeliet had enkele problemen in tropische klimaten. Vandaar dat een goed bewaard gebleven Pepsi-bakelieten bezel Rolex GMT-Master zeer begeerd is.

Een Patek Philippe Nautilus Jumbo in staal met sigma wijzerplaat

Sigma heeft Patek Philippe Nautilus gebeld

Sigma-wijzerplaten zijn een ander zeer gewild element voor verzamelaars van vintage horloges. Het volstaat om te zeggen dat, gezien de financiële motieven en prikkels die er zijn, er veel mythen zijn over wat een sigma-wijzer definieert of vormt, maar Louis Westphalen voor Hodinkee heeft een geweldig essay. In wezen zijn deze speciale "sigma-wijzerplaten" de taak van een handvol leden van de Zwitserse horloge-industrie. De leden van l’Association pour la Promotion Industrielle de l'Or (APRIOR) is een branchevereniging voor het maken van gouden horloges - met de goudprijzen omhoog halverwege de jaren zeventig en de samenloop van de verergerende quartzcrisis, werden sigma-wijzerplaten een van de manieren voor horlogemakers om aan te geven dat een horloge handen en indexen had gemaakt van massief goud en vertegenwoordigde dus een goede investering. Rolex, Patek Philippe, IWC en Vacheron Constantin behoorden tot de leden van deze exclusieve groep en hoewel sigma-wijzerplaten nooit echt een blijvende stempel hebben gedrukt in de branche, wordt er niet zozeer gezocht naar wat het vertegenwoordigde, maar naar de zeldzaamheid in die briefing moment waarop de industrie zijn uiterste best deed om het verschil tussen waarde en waarde aan te tonen.

"Padellone", Italiaans voor "grote koekenpan", de 38mm Rolex Moonphase Ref. 8171 werd vroeger als groot beschouwd.

Rolex Moonphase Padellone 8171

Voor moderne horlogeliefhebbers is Rolex een naam voor robuuste sporthorloges, maar ooit maakte de productie in Genève geklede horloges in maanfase. Onder hen was de minder bekende Rolex Ref. 8171 uitgebracht in 1949. De 38mm Rolex Moonphase Ref. Kreeg de bijnaam "Padellone", Italiaans voor "grote koekenpan". 8171 werd vroeger als groot beschouwd. Met een snap-on achterkant van de kast en referentie 6062 met een geschroefde Oyster-kast, zijn veel van deze zeldzame Rolex-horloges in maanfase gepolijst en opnieuw afgewerkt, zodat de meeste originele gravures nauwelijks merkbaar of verdwenen zijn. Er zijn slechts 1000 modellen geproduceerd en de Rolex Ref. 8171 Padellone-maanfase gepresenteerd door Antiquorum in Monaco werd gedragen maar nooit gepolijst, wat bijdroeg aan de aantrekkingskracht en waarde ervan.

Patek Philippe Ref. 130 Art Deco chronograaf

De Patek Philippe Ref. 130 is de thuisbasis van een van de eerste chronografen van Patek Philippe die waardig genoeg is voor zijn eigen specifieke referentienummer, het handmatig opwindende kaliber 13-130. Het kaliber van de chronograaf was zelfs zo gewild dat toen Patek Philippe nieuwe oude voorraad van deze sterk gemodificeerde Valjoux 23-bewegingen vond in hun oude Rue du Rhone, de boetiek van Genève, waar horlogemakers ooit horloges maakten op de hoogste verdiepingen, ze werden gereviseerd en gemaakt in nieuwe horloges - Patek Philippe Ref. 3670A stalen chronograaf.

Tegenwoordig heeft de ronde Art Deco Chronograaf uit 1938 in 18k Geel Goud twee negen en drie subdials en een tweekleurige zilveren pulsometrische sector wijzerplaat. Een andere editie van de Patek Philippe Ref. 130 in monopusher chronograaf configuratie met subdials in twaalf en zes was eerder verkocht door Aural Bacs en Philips in Genève in 2015 voor US $ 5 miljoen. Deze Patek Ref.130 chronograaf met zijn achterkant van de kast gegraveerd in taille-douce (fijn geslepen) met het cijfer "LJ", van Lucien Jacoberger (1903-1981) zal zeker veel aandacht trekken onder liefhebbers, al was het maar omdat het een van de zeldzame horloges is met een epische herkomst. Het is eigendom van afstammelingen van Dr. Jacoberger die een lange carrière als chirurg heeft gehad, zowel als burger als in het leger vanwege zijn betrokkenheid bij de Franse strijdkrachten van het Binnenlandse Zaken, een Franse verzetsorganisatie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Lucien kreeg het horloge cadeau nadat hij tijdens de oorlog de dochter van een graaf had gered. Hoe is dat voor herkomst?

Belangrijke moderne en vintage uurwerken Hôtel de Paris, Monte-Carlo, 16 juli 2019. Biedingsformulier hier.