Proust-archieven worden geveild bij Sotheby’s

Mei 2, 2024

Tegenwoordig wordt het lezen van Marcel Proust meestal gezien als een soort literaire mijlpaal - een ander teken om af te vinken op de must-read klassiekerschecklist (en iets dat deze schrijver toegeeft dat hij nog moet bereiken). Dat is een van de nadelen van het feit dat je roman algemeen bekend staat als de 'langste roman ter wereld'. Natuurlijk, iedereen die een kijkje neemt in de meer dan één miljoen woorden van Herinnering aan het verleden weet dat de schrijver veel meer bezit dan alleen dat record.

Dit mammoetwerk is ongetwijfeld de belangrijkste roman die ooit in de westerse wereld is gepubliceerd. Ter ere van de nalatenschap van de schrijver kondigde Sotheby's aan dat het een verkoop zal houden van ongeveer 120 items uit de persoonlijke archieven van Proust in Parijs (verkocht door de 41-jarige overgrootnicht Patricia Mante-Proust van de schrijver) - inclusief een hand- gecorrigeerd bewijs, foto's en brieven. De veiling begint op 31 mei.

Herinnering aan het verleden staat als een gigantisch boekdeel dat elke classificatie of conventie van een genre tart, gedeeltelijk autobiografisch, maar ook fictief is, en herinneringen, dromen, gebeurtenissen en filosofische ideeën samenbrengt in één groot tapijtwerk. Geleerden hebben het boek eeuwenlang opgegraven en geprobeerd de echte analogen op te sporen van de personages, plaatsen en kunstwerken die Proust beschrijft. Stukken uit de archieven zullen dus waarschijnlijk van groot belang zijn voor elke serieuze fan.

Enkele van de opvallende items zijn de foto's, waarop Proust, zijn familie en goede vrienden Lucien Daudet en Reynaldo Hahn, die ook zijn geliefden waren, zijn afgebeeld. Deze hebben ook een speciale literaire interesse, aangezien de seksualiteit van Proust pas na zijn dood werd onthuld, en er wordt algemeen gespeculeerd dat de auteur eigenschappen van zijn geliefden verborg binnen enkele van de belangrijkste vrouwelijke personages van het boek. Op een van de afbeeldingen is te zien dat Daudet een dromerige blik op Proust werpt, terwijl hij een arm op de schrijver leunt terwijl een andere vriend opzij gaat staan. De foto uit 1896 werd als compromitterend beschouwd en de schrijver kreeg van zijn ouders de opdracht om alle afdrukken ervan in omloop terug te krijgen.

Ook van literair belang in de verkoop zijn brieven van Proust aan zijn vader, die literatuur niet als een echt beroep accepteerde. De relatie van de verteller met zijn ouders is ook een thema in de roman, die beroemd begint met een beschrijving van zijn nachtelijke paniekaanvallen als kind en zijn afhankelijkheid van zijn moeder voor troost.

Het kroonjuweel van de verkoop zijn waarschijnlijk de handgeschreven bewijzen voor "In the Shadow of Young Girls in Flower", het tweede deel van Herinnering, inclusief doorgehaalde passages en correcties. Een originele editie van "Swann’s Way", het eerste deel van Herinnering, die in 1913 werd gepubliceerd, zal ook te koop worden aangeboden. Experts schatten dat de hele collectie 520.000 tot 740.000 euro zal kosten ($ 600.000 tot $ 850.000).

De ontmoedigende Proust heeft al decennia een zekere aantrekkingskracht en zal dit waarschijnlijk blijven doen totdat iemand het volgende gigantische boek tevoorschijn haalt dat de moeite waard is om naar te kijken (hoewel de mededinger voor de Proust van deze eeuw de Noor Karl Ove Knausgård en zijn zes- roman lange autobiografie). En voor degenen die er nog niet aan hebben gewerkt, is het misschien tijd om een ​​duik te nemen in "Swann’s Way" ...

Dit verhaal is in eigen huis geschreven, met een AFP-rapport als achtergrond en meerdere bronnen. Afbeelding ter beschikking gesteld door Gallimard