Wederopstanding van de Jaguar XJ13 op de veiling

Mei 2, 2024

Dit is een auto die precies de juiste hoeveelheid geluid maakt om zijn komst aan te kondigen zonder hooghartig te zijn. Wat in het oog springt zijn de meer dan 1000 perfect op elkaar geplaatste vliegtuigklinknagels en terwijl het voorbij suist, wordt het krachtige V12-hart van de machine volledig weergegeven via de doorzichtige motorkap

Een halve eeuw is verstreken sinds het noodlottige Jaguar XJ13-prototype werd gebouwd (maar nooit gereden) voor de 24 uur van Le Mans in 1966. Het werd later tragisch verminkt door Norman Dewis, een levenslange testrijder voor Jaguar, terwijl hij een promotievideo filmde voor Jaguar's V12 Series 3 E-Type-motor. Dewis overleefde het, maar de unieke auto werd verbannen naar een gedraaide metalen hoop.

Er wordt gezegd dat een legende gelijke delen tragedie en mystiek is, en de legendarische herkomst van de klassieke Jaguar XJ13 heeft bijgedragen aan de allure en aantrekkingskracht van een van de mooiste raceauto's aller tijden. Aerodynamicus Malcolm Sayer, die ook verantwoordelijk was voor de C-type en D-type vormen, speelde een belangrijke rol in de onmiskenbare welvingen van de XJ13. Vandaag, na een zorgvuldige restauratie, staat het trots in het British Motor Museum, Garden. Eerder haalde het een ongevraagd bod van meer dan £ 7 miljoen op, dat door de eigenaren werd afgewezen.

Geïnspireerd door luchtvaarttechniek, heeft de XJ13 een diepgroene, volledig aluminium monocoque body die is uitgerust met een 5.0 liter V12-motor, die 502 pk produceert. Met zijn eigenaardige, maar zeer aerodynamische vorm en licht gewicht van 998 kg, zette de auto een onofficieel ronderecord neer van 161 mph op MIRA toen David Hobbs het voertuig in 1967 volgde. Naast de beestachtige motor die het asfalt kauwt en veroorzaakt volwassen mannen om elkaar stomverbaasd aan te kijken, het is ook ongelooflijk zacht, met een doorzichtige motorkap in het midden en meer dan 1000 klinknagels op zijn stevige lichaam - de kers op de taart die de klassieke auto meer als een vintage WWII Spitfire-jager dan een auto.

Het is dan ook geen verrassing dat, toen RM Sotheby's onlangs in augustus de veiling aankondigde van een bijna perfecte recreatie van de Jaguar XJ13 in Californië, autoliefhebbers enthousiast werden. De taak om de autolegende opnieuw op te bouwen werd uitgevoerd door de derde generatie Nieuw-Zeelandse deskundige carrosseriebouwer Rod Tempero, die bekend staat om zijn scherpe oog voor details en specialiteit voor het restaureren van auto's uit de jaren 50 en 60.

Aan de binnenkant heeft Rod de versnellingsbak met 5 versnellingen, het rechter stuur, het dashboard en de meters minutieus nagemaakt; zelfs de voorruit is gemaakt met dezelfde Triplex-mal als het origineel. Terwijl het gezicht van het voertuig bleef zoals het was, gebruikte Rod 2-cam in plaats van de originele 4-cam-motor en een gemodificeerde E-type voorwielophanging. Ondanks het leveren van 291 pk en een koppel van 331 ft lbs bij 5272 tpm, is de replica in staat topsnelheden tot 200 mph te halen, ongeveer 30 mph sneller dan zijn voorganger.

Rod's versie van de XJ 13 wordt zeer geprezen in autocirkels en heeft vele prijzen in de wacht gesleept, waarvan de meest opvallende eerste is in zijn klasse met een score van 9.992 / 10 op het International Jaguar Festival 2016. Het is ook bekend dat het de dichtstbijzijnde replica is die ooit is gemaakt met bijna identieke specificaties.

Er is maar één originele XJ13, waarvan de prijs op dit moment onbepaald is, maar Rod's replica van het origineel zal vrijwel zeker tegen een lagere prijs worden geveild. Zonder bang te zijn om een ​​historisch stuk te beschadigen, kan de trotse (en gelukkige) eigenaar van de replica de motor onbeperkt op gang brengen, langs zijn fans slenteren en behendig bochtige bochten nemen.

De Jaguar XJ 13-recreatie uit 1966 van Rod Tempero wordt op 15-17 augustus 2019 geveild door RM Soetheby’s in Monterey Conference Center, Californië.